Sağlıklı Diyet

Sağlıklı diyet için 13 önemli nokta

saglikli diyetSağlıklı yeme alışkanlıkları geliştirmek, kafa karıştırıcı bir iş olmadığı gibi pek çok insanın sandığı gibi kısıtlamalardan ibaret de değildir. Sağlıklı diyetin ilk ilkesi, çok çeşitli yiyecek tüketmektir. Bu önemlidir; çünkü farklı yiyecekler farklı besinsel katkılar sağlar.

İkinci olarak, meyveler, sebzeler, tahıllar ve bakliyat, kompleks karbonhidratları, lifi, vitaminleri ve mineralleri bolca içeren, yağı düşük miktarda olan ve kolesterol içermeyen yiyecekler, kalori ihtiyacınızın çoğunu karşılamak için tüketilmeli. Kalori ihtiyacınızın kalanını az yağlı süt ürünlerinden, yağsız kırmızı et ve kümes hayvanlarından ve balıktan almalısınız.

Kalori alımı ve kalori harcaması arasında bir denge kurmaya çalışmalısınız; yani vücudunuzun tüketebileceğinden fazlasını yememelisiniz. Aksi takdirde kilo alırsınız. Dolayısıyla eğer çok aktifseniz daha çok yiyebilir ve bu dengeyi koruyabilirsiniz.

Bu üç temel basamağı uygulamak, sevdiğiniz yiyeceklere veda etmeniz anlamına gelmiyor.  Diyetiniz genel olarak dengeli ise ve besin ve lifler açısından zenginse arada bir cheeseburger yemenizde sakınca yok. Sadece bu tür yiyecekleri çok sık yememeye dikkat edin ve küçük porsiyonlar yemeye çalışın.

Ayrıca sağlıklı beslenmeyi normalde yemediğiniz yiyecekleri (özellikle sebzeler, tam tahıllar veya meyveler) deneyerek damak zevkinizi genişletmek için bir fırsat olarak da görebilirsiniz. Sağlıklı bir diyet nahoş veya lezzetsiz yiyecekler yemek manasına gelmiyor.

Aşağıdaki temel ilkeler, sağlıklı bir diyet için bilmeniz gerekenlerdir.

1. Bol lif içeren yiyecekler, yani meyveler, sebzeler, baklagiller ve tam tahıllarla beslenin. Bunlar ‘iyi karbonhidratlardır’. Besleyicidir, tok tutar ve nispeten düşük kalorilidir. Günlük diyetsel lif ihtiyacınızın 20 ila 30 gramını karşılamalılar. Böylelikle karbonhidrat emilimi yavaşlayarak insülin ve kan şekeri üzerine daha az etki gösterir ve sağlık açısından başka faydalar da sunar. Bu tür yiyecekler ayrıca önemli vitaminler, mineraller ve fitokimyasal maddeler (sağlıklı olmak için gerekli olan bitkisel kimyasal maddeler) sağlayacaktır.

2. Diyetinizin yeşil, turuncu ve sarı meyve ve sebzeleri (mesela brokoli, havuç, kavun ve turunçgiller) içerdiğinden emin olun. Bu yiyeceklerdeki antioksidanlar ve diğer besinler bazı kanser türlerinin ve bazı hastalıkların gelişimine karşı koruyucu olabilir. Günde beş veya daha fazla porsiyon yiyin.

3. Şekerli yiyecekler, işlenmiş tahıllı yiyecekler (mesela beyaz ekmek) ve tuzlu atıştırmalıklar tüketiminizi kısıtlayın. Şeker bir numaralı katkı maddesidir ve pek çok yiyecekte bulunur. Sadece günde bir kutu gazoz (350 gramlık, 160 kalori) yılda 7 kilo anlamına gelebilir. Pek çok şekerli yiyecek bol miktarda yağ içerir ve kalori içeriği yoğundur.

4. Hayvansal yağı kesin. Doymuş yağ oranı fazladır, bu da kanda kolesterol seviyelerini artırarak sağlığa zararlı başka etkilere de yol açar. Yağsız etleri, derisi olmayan kümes hayvanlarını ve yağsız süt ürünlerini seçin.

5. Trans yağları tamamen kesin. Trans yağlar, süpermarketlerde ve fast food larda satılan pek çok işlenmiş yiyecekte kullanılan hidrojene nebati yağlarda bulunurlar.

6. Bol miktarda balık ve kuruyemiş tüketin. Bunlar sağlıklı, doymamış yağlar içerirler. Tereyağı veya margarin yerine zeytinyağı veya kanola yağı kullanın.

7. Porsiyonları, özellikle de bol kalori içerenleri ılımlı ölçüde yiyin. Son yıllarda porsiyon boyları özellikle de restoranlarda iyice büyüdü. Ara sıcaklar yerine bir soğuk meze ile başlayın. Porsiyonunuzu bir arkadaşınızla paylaşın ve hiçbir şeyin en büyük boyunu sipariş etmeyin.

8. Kolesterol alımınızı günde 300 miligramın altına çekin. Kolesterol sadece hayvansal ürünlerde bulunur (kırmızı et, kümes hayvanları, süt ürünleri ve yumurta sarısı).

9. Çok çeşitli yiyecek yiyin. Her gün aynı yiyecekleri yiyerek besinsel ihtiyaçlarınızı gidermeye çalışmayın. Bir yiyecekte her temel besinin bulunması mümkün değildir. Farklı çeşitlerde yiyecekler yiyerek tüm gerekli besinleri aldığınızdan emin olabilirsiniz. Böylece, sadece bir çeşit yiyecekte bulunabilecek böcek ilaçları veya toksik maddelere maruz kalma ihtimaliniz azalır.

10. Yeterli miktarda kalsiyum alın. Kalsiyum güçlü kemikler ve dişler için gereklidir. Az yağlı kaynaklardan (mesela yarım yağlı süt ve az yağlı yoğurt) kalsiyum ihtiyacınızı giderin. Eğer yiyeceklerden yeterli miktarda alamıyorsanız takviye olarak alın.

11. Vitamin ve minerallerinizi takviyelerden değil yiyeceklerden almaya çalışın. Takviyeler vitaminler ve minerallerin yanı sıra besinleri ve diğer bileşikleri almanızı sağlayan sağlıklı bir diyetin yerine geçemez. Yiyecekler ayrıca “sinerji” sunar; bu da pek çok besinin vücutta verimli bir şekilde kullanılması için gereklidir.

12. Cazip kilonuzu koruyun. Enerji (kalori) girişi ve çıkışını dengeleyin. Egzersiz ve diğer fiziksel aktiviteler gereklidir.

13. Eğer alkol kullanıyorsanız, makul miktarlarda için. Bu da kadınlar için günde bir, erkekler için iki bardaktır. Bir bardak 340 gram bira, 110 gram şarap veya 42 gram sert içkidir. Aşırı alkol tüketimi çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Alkollü içecekler, diyetinize besin takviyesi yapmadan bol miktarda kalori eklerler.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Bölgesel Zayıflama ve İncelme